Gdy miało powstać województwo sandomierskie...

 Zanim II wojna światowa pokrzyżowała plany, województwo sandomierskie miało stać się ważnym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym w Polsce. Projekt ten, zainicjowany przez ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, był ściśle związany z realizacją Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). Sandomierz miał być jego sercem, a planowana stolica województwa miała być miejscem siedziby administracji tego obszaru.

Koncepcja budowy nowego województwa spotkała się z entuzjazmem lokalnej społeczności. Planowano szybki rozwój miasta, zakładając wzrost populacji do 120 tysięcy oraz liczne inwestycje infrastrukturalne. Projekt ten miał znaczący wpływ na architekturę oraz rozwój urbanistyczny Sandomierza.

Jednakże rywalizacja o wybór lokalizacji siedziby województwa pomiędzy Sandomierzem a Rzeszowem, który posiadał strategiczne znaczenie militarno-gospodarcze, przyczyniła się do zmiany planów. Po agresji Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku projekt województwa sandomierskiego nie został zrealizowany, a II Rzeczpospolita przestała istnieć.

Dziedzictwo tych planów jest ważne dla zrozumienia długofalowych koncepcji rozwoju Polski międzywojennej oraz polityki regionalnej tego okresu. Pomimo niezrealizowania, projekt województwa sandomierskiego pozostaje częścią historii planowania przestrzennego w Polsce, ilustrując wyzwania i dylematy tamtego czasu.

Opracowanie na podstawie:

  • Artykułów prasowych, dokumentów historycznych oraz analizy kontekstu społeczno-politycznego Polski międzywojennej.

Komentarze

Popularne posty